Hodowla leśnych grzybów lub grzybni na swoim ogrodzie
Jak hodować grzyby w ogrodzie
Polacy to naród grzybiarzy. Uwielbiamy długie spacery po lesie i wielką radość ze znalezienia kozaka czy podgrzybka.
Ale wyobraź sobie sytuację, że po piękne grzyby nie musisz iść do lasu, lecz do własnego ogrodu. Jestem przekonany, że dla większości brzmi to jak marzenie, który jednak może się spełnić. Przyjrzyjmy się zatem, jak prawidłowo zająć się hodowlą leśnych grzybów.
Hodowla leśnych grzybów
Grzybnie dostępne na rynku mają kilka współnych cech. Jest to substrat zaszczepiony grzybnią różnych gatunków grzybów. W naszym przypadku jest to borowik szlachetny, podgrzybek brunatny, mleczaj rydz, kozak brzozowy, kozak osikowy, maślak zwyczajny, purchawica olbrzymia i boczniak ostrygowaty.
Wybór stanowiska jest niewątpliwie ważnym czynnikiem udanej hodowli grzybów leśnych i z tego powodu grzybnia ta została zaszczepiona większą ilością gatunków, aby zwiększyć procent powodzenia przedsięwzięcia.
W Twoim ogrodzie wyrosną tylko te gatunki, które będa miały najlepsze warunki do rozwoju.
Generalnie grzyby rosną w zacienionych miejscach, często pod koronami drzew o wystarczającej wilgotności i średniej kwasowości gleby.
Przechowywanie grzybni
Zalecamy przechowywać grzybnię w lodówce w temp. do 6 °C. W takich warunkach grzybnia jest w stanie przeżyć 2-4 miesiące. Zalecamy natychmiast po otrzymaniu przesyłki umieścić ją w lodówce i jak najszybciej wysadzić.
Zaszczepione podłoże ma naturalny brązowy kolor z białym nalotem przypominającym puch lub pleśń . Mogą też pojawić się żółte plamki, co nie stanowi problemu, ale jest sygnałem do pilnego wysadzenia.
Pachnie jak grzyby, lekko kwaskowato. Zielony kolor oznacza, że grzybnia została zaatakowana przez pleśń i nie nadaje się już do użytku.
Pierwsze zbiory leśnych grzybów
Owocniki pokazują się zazwyczaj już w pierwszym roku od wysadzenia, późnym latem do jesieni, ale czasami też dopiero po 2 latach. Wynika to głównie z jakości gleby i innych warunków na które często nie mamy wpływu. Zależy to od pory wysadzania i wyboru stanowiska oraz pogody.
Przede wszystkim grzybnia musi ukorzenić się i przerosnąć glebę, co zajmuje trochę czasu. Dlatego nie poddawaj się, jeśli, grzybnia nie zacznie wydawać owocników już w pierwszym roku. Grzyby pojawią się w momencie, kiedy najmniej się ich spodziewamy.
Podsumowanie
Jeśli jesteś miłośnikiem grzybów i chciałbyś cieszyć sięgrzybobraniem w swoim ogrodzie, grzybnia leśnych grzybów jest właściwym wyborem..